Brytyjska placówka HFEA (The Human Fertilisation and Embryology Authority) regulująca badania naukowe nad ludzkim płodem i medyczne aspekty rozrodczości wyraziła w środę zgodę na to, by naukowcy mogli w celach badawczych tworzyć zarodki ludzko-zwierzęce. Jednak przy każdych badaniach będą musieli ubiegać się o licencję - informuje prawy.pl. Zarodki, zwane cytoplazmatycznymi, mają posłużyć do prac badawczych nad nieuleczalnymi obecnie chorobami Alzheimera i Parkinsona.
3 września Benedykt XVI mianował nowego przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury - informuje KAI. Obowiązki ustępującego z tego stanowiska kardynała Paula Pouparda zajął ks. Gianfranco Ravasi, dotychczasowy prefekt Biblioteki Ambrozjańskiej w Mediolanie, wyniesiony jednocześnie przez Ojca Świętego do godności arcybiskupa tytularnego.
Zdaniem koordynatorów Programu Naturalnego Planowania Rodziny (NFPP) w Australii coraz więcej kobiet zgłasza się do ich poradni z prośbą o informacje na temat naturalnej regulacji swej płodności. Wiele Australijek rezygnuje z pigułek antykoncepcyjnych, zastrzyków i innych sposobów sztucznej regulacji poczęć - donosi KAI powołując się na portal CathNews.
Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej opowiedziała się przeciwko ustanowieniu zaproponowanego przez Komisję Europejską Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci - donosi portal wp.pl. O polskim sprzeciwie poinformowały źródła dyplomatyczne w Brukseli.
Europejczycy mają dość zlaicyzowanego szkolnictwa, które coraz częściej jest obszarem indoktrynacji, a nie edukacji - pisze "Nasz Dziennik". Gazeta informuje o walce rodziców we Francji i Hiszpanii o prawo do godnego wychowania dzieci.
"Wydrukowanie tekstu bez zgody autora jest poważnym nadużyciem i praktyką, która nie idzie w parze z zasadami kultury i etyki dziennikarskiej" - stwierdził ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering w oświadczeniu wydanym w związku z upublicznieniem wystąpienia kard. Dziwisza na temat Radia Maryja. Biskup podkreśla, że głos kard. Dziwisza należy umieścić w kontekście innych wystąpień biskupów, gdyż celem Episkopatu było wypracowanie "wspólnej i jak najlepszej oceny sytuacji".
Sprzeciw wobec pomysłów likwidacji katolickich placówek oświatowych wyrazili biskupi angielscy w liście z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego. Przewodniczący i wiceprzewodniczący Konferencji Biskupów Anglii i Walii podkreślają w swym dokumencie nieustanną potrzebę prowadzenia przez Kościół placówek edukacyjnych i ich znaczącą rolę w społeczeństwie. Zwracają również uwagę, że katolicki model wychowania w najpełniejszy sposób przygotowuje dzieci i młodzież do każdej roli, jaką przychodzi im pełnić w dorosłym życiu - czytamy w serwisie KAI.
Organizatorzy najważniejszego konkursu artystycznego Australii wywołali oburzenie opinii publicznej dopuszczając do udziału w nim figurę Matki Bożej w arabskiej burce, holograficzny obraz Jezusa zmieniający się w Osamę bin Ladena oraz portret tegoż terrorysty opisany jako podobizna Jezusa.
Przedstawiciele Kościoła katolickiego, stowarzyszeń rodziców i organizacji pozarządowych, prawnicy oraz politycy podpisali Deklarację Praw Człowieka Poczętego. Dokument zawiera 10 zasad, które podkreślają, że każde poczęte dziecko ma prawo do uznania za jednostkę rodzaju ludzkiego - informuje KAI.
Z powodu malejącej populacji i emigracji Polaków do W. Brytanii czy Irlandii, polska reprezentacja w Parlamencie Europejskim może od 2009 roku liczyć 50 eurodeputowanych, podczas gdy Hiszpanii 54, Francji 74, a Niemiec 96 - czytamy w "Rzeczpospolitej".