Kolembrody to maleńka wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim. Jest to miejsce szczególne, bo jak głosi legenda, Matka Boża sama wybrała je na swą siedzibę i dziś króluje w tutejszym Sanktuarium Nawiedzenia NMP, obdarzając wiernych licznymi łaskami. Potwierdza to archiwalna księga parafialna, która zawiera świadectwa cudów i łask otrzymanych za przyczyną Matki Bożej Kolembrodzkiej.
Jej kult sięga XVII wieku. Według ustnych przekazów król Jan III Sobieski, polując w tutejszych borach, oddalił się od swego wojska i zabłądził. Modląc się gorąco do Matki Najświętszej o pomoc, ujrzał w zaroślach jasną postać, a w niej rozpoznał samą Maryję. Wskazała mu drogę powrotną, chroniąc go od śmierci. Tej samej nocy Matka Boża przyśniła się władcy i poleciła mu, by w miejscu objawienia zbudował kościół.
Monarcha wzniósł i uposażył świątynię oraz ofiarował do głównego ołtarza swój obozowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który towarzyszył mu podczas wyprawy wiedeńskiej. Przed Jej obliczem modlili się między innymi prześladowani unici, którzy gromadzili się w pobliskich lasach na tajnych rekolekcjach.
W 1875 roku władze carskie przejęły świątynię w Kolembrodach i osadziły w niej popa prawosławnego, a unitów zmuszały do wyznawania prawosławia. W 1915 roku Rosjanie spalili plebanię i budynki gospodarcze, pozostawiając jednak kościół. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w Kolembrodach na nowo erygowano parafię rzymsko‑katolicką. Ponieważ dawnej świątyni groziło zawalenie, została rozebrana, a na jej miejscu w 1935 roku wybudowano kościół trzynawowy.
Dziś sanktuarium w Kolembrodach odwiedzają nie tylko okoliczni mieszkańcy. Najczęściej przybywają tu pielgrzymki indywidualne i rodzinne, które, wracając z Kodnia, zaglądają również do miejscowej świątyni.
Idźmy więc do Maryi Kolembrodzkiej nie tylko przy okazji odbywających się odpustów (w uroczystości: MB Kolembrodzkiej – pierwsza niedziela lipca, Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września, św. Józefa, patrona dobrej śmierci – 1 maja oraz w obchody rocznicowe tzw. misji unickich w lesie Sumierz – druga niedziela lipca), by prosić Ją o wstawiennictwo u swego Syna. Ona ciebie przyjmie, Ona cię zrozumie, Ona twoje troski też zobaczy w tłumie…
DMB
Redakcja dziękuje Księdzu Kustoszowi Tadeuszowi Kotowi za zgodę na publikację w naszym piśmie wizerunku Maryi Kolembrodzkiej.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy