Środowiska – Zwyczaje – Cywilizacje
 
MATKA - kwintesencja miłości, czułości, dobroci i miłosierdzia

Słowo „rodzina" wskazuje na wielość osób. Ale jest takie szczególne „rodzinne" słowo, które ma specjalne znaczenie, które określa tylko jedną osobę - wyjątkową osobę. Tym słowem jest „matka".

Matka jest kwintesencją rodziny, dlatego, że jest kwintesencją miłości, czułości, a zatem jest kwintesencją dobroci i miłosierdzia.

Dusza dziecka w kontakcie z matką zaczyna rozumieć, co to jest dobroć, zaczyna rozumieć na czym polega przebaczenie, grzeczność miłość, które nigdy się nie wyczerpują.

Czymś niezwykłym jest również ten specjalny rodzaj czułości i wzajemnych relacji, który powoduje, że matka nigdy nie nudzi się w towarzystwie swojego dziecka.

Opieka nad dzieckiem, noszenie go na rękach, zabawa z nim, przyglądanie się temu jak się rozwija - z jednej strony, a z drugiej - bycie zadręczaną setkami pytań, to wszystko dla matki stanowi radość życia.

Jeśli ktoś w dzieciństwie dostrzega na czym polega radość z posiadania dobrej matki, zrozumie, że życie na ziemi może być bardzo trudne, ale dopóki zachowa pamięć o swojej matce, zawsze będzie wspominał, jak słodkie anielskie było jego dzieciństwo.

Zachowując tę pamięć, taka osoba żywi nadzieję Nieba, gdzie dobra Matka oczekuje na nas.

I w ten sposób zrozumie jak wiele znaczy dla nas Matka Boska Wspomożycielka, Matka Wszystkich Wiernych.


Plinio Correa de Oliveira