XI Marsz dla Życia i Rodziny 2016 - „Każde życie jest bezcenne”

maj 2016
XI Marsz dla Życia i Rodziny 2016 - „Każde życie jest bezcenne”

XI Marsz dla Życia i Rodziny 2016 - „Każde życie jest bezcenne”

Organizatorzy Marszu dla Życia i Rodziny przypomnieli, że w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, 360-lecia Królowania Matki Bożej w Polsce oraz 60-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego musimy pamiętać o obronie rodziny i dawaniu publicznego świadectwa o jej pięknie. Nasz naród bez silnego fundamentu, jakim jest chrześcijańska rodzina, w sposób nieunikniony pogrąży się w kryzysie, jaki już obserwujemy z niepokojem w wielu miejscach na świecie.

 

W 2016 r. pochody odbyły się w polskich miastach pod hasłem „Każde życie jest bezcenne”. Koordynatorzy akcji - Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny - zwracali uwagę, że każdy człowiek, bez względu na stan fizyczny, duchowy czy materialny, jest nieocenioną wartością i nikt nie powinien pozbawiać go jego fundamentalnego prawa, czyli prawa do życia. W roku 2016, podobnie jak w poprzednich latach aktorzy, dziennikarze i prezenterzy zachęcali Polaków do udziału w tej wspaniałej inicjatywnie. Redaktor Krzysztof Ziemiec wyraził nadzieję, że kolejny raz spotka się na Marszu dla Życia i Rodziny z osobami, które wyznają podobne jak on wartości. 

 

W niedzielę, 29 maja w Krakowie odbył się już IV Marsz dla Życia i Rodziny. Po zbiórce i modlitwie na pl. Matejki o godz. 10 marsz wyruszył ku Bramie Floriańskiej, zmierzając dalej przez ul. Floriańską, Rynek Główny, Bracką, Piłsudskiego i 3 Maja, aż do Parku im. Henryka Jordana. Tam na wszystkich uczestników czekały, jak co roku, świetne rodzinne atrakcje. Starsi mogli spotkać się z osobami zaangażowanymi w ruchy pro-life. Dzięki pracy wolontariuszy, krakowianie mogli też złożyć swój podpis pod projektem ustawy zakazującej aborcji. Gościem specjalnym pikniku był Joszko Broda z zespołem. Przez ulice Krakowa przeszło ok. dwa tysiące osób. Były to zwłaszcza wielodzietne rodziny, przedstawiciele środowisk katolickich, prawicowych i patriotycznych, ale również studenci i uczniowie. Uczestnicy nieśli białe balony i transparenty nawołujące do obrony ludzkiego życia oraz tradycyjnej formy rodziny. Skandowali również hasła za życiem i rodziną, m.in.: „Hej, hej, hej - rodzina jest OKEJ”, „Dzieci są skarbem, a nie garbem”, „Poznaj dziewczynę - załóż rodzinę”, „Nie jesteśmy sami!”, „Czy jest lato czy jest zima, najważniejsza jest rodzina”, „Stop aborcji”, „Niskie podatki dla ojca i matki”, „Gdy rodzina zjednoczona, żadne zło jej nie pokona”, czy „Stop gender”. Uczestnikom marszu towarzyszyła grupa muzyczna Częstochowa Pipes and Drums, prezentująca tradycyjną muzykę szkocką z brzmieniami dud i bębnów.

 

Prowadzący marsz Piotr Podlecki z Akademii Obrońców Życia, współorganizującej marsz, ojciec siedmiorga dzieci, który niestrudzenie intonował hasła podejmowane przez uczestników radosnego świętowania, powiedział: - Manifestując po raz czwarty, chcemy pokazać, że rodziny, szczególnie te wielodzietne, są jednym z fundamentów naszej ojczyzny, a nie obciążeniem. Tą radosną manifestacją chcemy pokazać siłę naszych rodzin oraz organizacji broniących ich praw. Przed marszem apelował, aby rodziny z małymi dziećmi, także tymi, które jeszcze są w wózkach, stanęły na przodzie. Chciał, aby rodzice je pokazali i przypomniał, że to rodziny, a szczególnie rodziny z wózkami zmienią oblicze Polski.

 

Co ciekawe, wśród zgromadzonych były również osoby z innych państw - Ukrainy i Białorusi. Wśród uczestników byli także Państwo Iwona i Krzysztof Okasowie z Brzeska, którzy przyjechali wraz z dziećmi: Karolkiem i Bartusiem. - Od początku bierzemy udział w krakowskich marszach – powiedzieli. Jednym z wielu, którzy biorą udział w inicjatywie marszu od początku jest także dr Bawer Aondo-Akaa z Krakowa, niepełnosprawny działacz ruchu obrońców życia i teolog, któremu towarzyszyła żona Grażyna.  - Manifestacja w obronie życia i rodziny jest potrzebna nie tylko jej uczestnikom, którzy mogą poczuć swoją siłę. Ważne jest również to, że krakowianie i turyści nie biorący udziału w marszu, ale znajdujący się na jego trasie, zobaczą, że pod Wawelem nie brakuje osób, którym droga jest rodzina - powiedział Aondo-Akaa.

 

Marsz dla Życia i Rodziny organizowany jest corocznie począwszy od 4 czerwca 2006 roku, kiedy odbył się pierwszy Marsz w Warszawie. Początkowo odbywał się tylko w stolicy, ale od 2013 roku za sprawą Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny inicjatywa się rozrosła: dziś już ponad 150 miast zaprasza na swoje marsze i z każdym rokiem ta liczba się powiększa. W Warszawie Marsz organizuje Fundacja Centrum Życia i Rodziny, która jest jednocześnie koordynatorem i partnerem pozostałych Marszów w Polsce. Z kolei w Krakowie od początku tej inicjatywy, tj. od 26 maja 2013 roku, organizatorem jest Instytut Ks. Piotra Skargi.

 

Ze szczegółowymi informacjami o Marszu dla Życia i Rodziny można zapoznać się na jego oficjalnej stronie.

 

Pełna relacja z Marszu dla Życia i Rodziny w Krakowie z 29 maja 2016 roku oraz z lat poprzednich, jak również liczne fotografie i materiał wideo znajduje się na portalu PCh24.pl.