W Polsce ważą się losy umowy ACTA. W USA miliarder George Soros przewiduje rychłe ograniczenie swobód obywatelskich, wskutek nieuniknionego załamania systemu finansowego i radykalizacji ruchu "oburzonych". Na Forum Ekonomicznym w Davos najważniejsi światowi przywódcy mają dyskutować nad odejściem od „kapitalizmu” i zaproponować jeszcze ściślejszy niż dziś nadzór nad gospodarką.
Lider współrządzącej Irlandią Partii Pracy Aodhan O Riordain, stwierdził w rozmowie z „Irish Catholic”, iż we współczesnej edukacji nie ma miejsca na etos religijny, gdyż jest on niezgodny z duchem nowoczesnej republiki.
„Bez wątpienia żyjemy obecnie w epoce realnie istniejącej religii zdrowia. Wszystko to, co wcześniej czyniło się dla kochanego Boga – pielgrzymki, posty, ustanawianie dobrych dzieł – dzisiaj robi się dla zdrowia” – uważa katolicki teolog i psychiatra, Manfred Lütz.
Coraz bardziej napięta sytuacja panuje w Nigerii po zamachu, w którym z ręki islamskich terrorystów zginęło 178 osób. Miasto Kano, gdzie członkowie sekty Boko Haram zaatakowali koszary policji i służb bezpieczeństwa, odwiedził prezydent Goodluck Jonathan. Wezwał Nigeryjczyków do wspólnego stawienia czoła terrorystom. Zapowiedział też zintensyfikowanie wysiłków w walce z siejącą śmierć islamską sektą.
Ruch Palikota chce usunięcia z Kodeksu Karnego art. 196, który mówi o sankcjach karnych za obrazę uczuć religijnych. Klub RP przygotował w tej sprawie projekt nowelizacji Kodeksu.
Liczba wymuszeń i rozbojów w polskich podstawówkach i gimnazjach w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła niemal dwukrotnie. Sprawcy przestępstw są coraz młodsi i coraz bardziej brutalni.
Lider partii Jabłoko Grigorij Jawliński nie weźmie udziału w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji. Centralna Komisja Wyborcza zakwestionowała ponad 5 proc. ze skontrolowanych podpisów poparcia dla kandydatury opozycjonisty, co według rosyjskiej ordynacji wyborczej oznacza brak możliwości kandydowania w wyborach.
Wspólnoty religijne oraz organizacje pozarządowe w Republice Południowej Afryki protestują przeciwko wprowadzaniu nowego prawa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego. Nowe przepisy wzmocnią kompetencje służb specjalnych, ale mogą też sprawić, iż rząd całkowicie wymknie się spod demokratycznej kontroli.
Wskutek wprowadzanych przez rząd zmian w finansowaniu niepublicznych przedszkoli, placówki te mogą dostać nawet o 200 - 300 zł dotacji mniej na każde dziecko. Oznacza to podwyżki cen, które uderzą w rodziców.