Propozycja wprowadzenia w USA nowego przepisu, który zmuszałby stany, gdzie nie legalizuje się związków osób tej samej płci do ich uznawania, wywołała w tym kraju debatę publiczną na temat małżeństwa. Radio Watykańskie przypomina, że w Stanach Zjednoczonych obowiązuje dotąd prawo zwane DOMA (Defence on Mariage Act), które pozwala stanom respektującym tradycyjną wizję małżeństwa na nieuznawanie jako małżeństwa związku osób tej samej płci, zawartego w innym stanie.
Brytyjscy aborcjoniści zaniepokoili się nastawieniem pro-life studentów medycyny. W opublikowanym niedawno w „Journal of Medical Ethics” badaniach okazało się, że prawie połowa studentów medycyny stwierdziła, iż lekarze powinni mieć zagwarantowane prawo do korzystania z klauzuli sumienia w odniesieniu do zastosowania wątpliwych procedur medycznych, wobec których mają obiekcje z przyczyn moralnych, kulturowych czy religijnych.
Aborcjonista z Florydy musi zapłacić 36 milionów dolarów odszkodowania dziecku, które przetrwało aborcję, którą wykonywał – donosi portal Fronda.pl. James Pendergraft jest właścicielem sieci ośrodków aborcyjnych na Florydzie, które specjalizują się w uśmiercaniu poczętych dzieci po 24. tygodniu ciąży. Niedawno uruchomił stronę internetową, na której opisuje z detalami jak wygląda zamordowanie nienarodzonego dziecka po 24. tygodniu ciąży.
Chrześcijanie z indyjskiego stanu Orisa, w którym trzy lata temu miały miejsce krwawe prześladowania wyznawców Chrystusa, wciąż bezskutecznie domagają się sprawiedliwości. Jeśli w ogóle oprawcy stają przed sądem, to dostają symboliczne wyroki – zauważa Radio Watykańskie.
Rozwód jest silnym przeżyciem emocjonalnym. W psychologii traktowany jest jako jedno z najbardziej stresujących wydarzeń życiowych. W Polsce mamy nie tylko coraz mniej dzieci, ale coraz więcej wychowywanych jest tylko przez jednego rodzica.
"Ciąża nie jest chorobą a płodność nie jest patologicznym stanem, który należy tłumić wszelkimi dostępnymi technicznie sposobami” – tymi słowami przewodniczący komisji episkopatu Stanów Zjednoczonych ds. ochrony życia, kard. Daniel DiNardo skomentował najnowszy raportu amerykańskiego Instytutu Medycyny (IOM).
Malta wprowadza rozwody – jako ostatnie państwo w Unii Europejskiej. 25 lipca parlament tego kraju przyjął, znaczną większością głosów, odpowiedni projekt ustawy. 52 posłów głosowało za ustawą, 11 – w tym premier Lawrence Gonzi – przeciwko, pięciu wstrzymało się od głosu. Po tym głosowaniu ustawa może wejść w życie, musi ją tylko podpisać prezydent George Abela.
Na amerykańskim cmentarzu federalnym w Houston, drugim co do wielkości w kraju, zakazano używania podczas uroczystości pogrzebowych słów: „Bóg”, „Jezus”, „Szczęść Boże” itp. Określenia takie zarządcy cmentarza uznali za „obraźliwe”. Nie zezwolili także na zamieszczanie ich na kartach kondolencyjnych, tablicach cmentarnych, a nawet na wstążkach wiązanek pogrzebowych.
W brytyjskich klinikach masowo niszczy się ludzkie embriony, które w procesach zapłodnienia in vitro zostały uznane za materiał niepotrzebny – ujawnia chrześcijańska organizacja Christian Concern for our Nation. Opracowanie powstało w oparciu o dane przesłane zainteresowanym przedstawicielom Izby Lordów przez brytyjskie ministerstwo zdrowia. Z informacji tej wynika, że na każdą skuteczną implantację metodą in vitro, powstaje 30 nadliczbowych zarodków ludzkich. Od 1991, kiedy uchwalono ustawę legalizującą techniki zapłodnienia pozaustrojowego na Wyspach, powstało około 3 mln embrionów. Z tego mniej niż 100 tys. zostało implantowanych u kobiet, które następnie urodziły dzieci. Natomiast prawie półtora miliona zniszczono, a około 750 tys. zamrożono, natomiast 100 tys. przeznaczono na eksperymenty naukowe, w których zarodek ludzki ulega zniszczeniu.
Gazeta „The Daily Mail” doniosła ostatnio o prowadzonych przez brytyjskich naukowców badaniach, w wyniku których utworzono ponad 150 zarodków ludzko-zwierzęcych. Inni naukowcy z Akademii Medycznej w Londynie przestrzegają przed niebezpiecznymi eksperymentami. Domagają się powołania specjalnej komisji, która nadzorowałaby badania, polegające na mieszaniu komórek ludzkich ze zwierzęcymi. Nie chcą jednak bezwzględnego zakazu tego typu eksperymentów.