Nie Kościół katolicki, ale gminy wyznaniowe żydowskie otrzymały procentowo – biorąc pod uwagę liczbę wyznawców – najwyższe rekompensaty za majątek utracony w czasach panowania reżimu komunistycznego. W Polsce pracuje pięć komisji regulacyjnych, których celem jest zwrot dóbr, zagarniętych bezprawnie przez komunistów Kościołowi oraz wspólnotom protestanckim, żydowskim i muzułmańskim. Najwięcej wniosków o rewindykację złożono do Komisji Regulacyjnej ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich - 5504. Jest ich niemal dwukrotnie więcej niż w przypadku Kościoła rzymskokatolickiego - 3063.
Amerykańska Unia Praw Cywilnych (ACLU) chce, aby szpitale należące do grup wyznaniowych, przeprowadzały aborcję w nagłych wypadkach. W tym celu, ta jedna z największych w USA organizacji prawniczych, zwróciła się do agendy rządowej, odpowiedzialnej za zapewnienie opieki zdrowotnej obywatelom, tj. do Centers for Medical and Medicare Services.
We wtorek, 12 października sąd federalny wydał nakaz natychmiastowego wstrzymania realizacji w armii tzw. polityki „Don’t ask, don’t tell”, która zabrania służby jawnym homoseksualistom. Sędzina Virginia Philips orzekła wcześniej, że polityka, którą realizuje się w armii amerykańskiej od 1993 r., narusza prawa homoseksualnego personelu wojskowego. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, gdyż resort obrony może się od niej odwołać.
W niedzielę 26 września, podczas Mszy św. celebrowanej przez abp Johna Nienstedta w kaplicy znajdującej się na terenie kampusu katolickiego uniwersytetu w Collegeville w stanie Minesota, pojawiła się grupa pederastów, którzy chcieli przystąpić do Komunii Świętej. Hierarcha odmówił udzielenia Eucharystii 26 członkom homoseksualnej organizacji People Represnting the Sexual Minority (PriSM). Kilka dni temu abp Nienstedt, w materiałach wysłanych do mediów oraz wiernych w swojej diecezji, bronił tradycyjnej rodziny i napominał, by w nadchodzących wyborach nie oddawać głosów na osoby popierające legalizację związków osób tej samej płci.
Biskup Kordoby Demetrio Fernández chce, aby w materiałach informacyjnych usunięto z nazwy katedry słowo „meczet”. – Nazywanie świątyni meczetem-katedrą jest mylące dla turystów – podkreśla hiszpański hierarcha.
Kilka dni temu do galerii sztuki w Loveland w stanie Kolorado weszła kobieta w średnim wieku z łomem, która w ataku furii zaczęła niszczyć osłony, chroniące bluźniercze obrazy. Pornograficzne grafiki, szczególnie obraźliwe dla katolików, były wystawiane w państwowej galerii sztuki. W związku z protestem diakona Eda Armijo oraz ks. Franka Garcii, część radców miejskich opowiedziała się za usunięciem wystawy, gdyż narusza ona klauzulę o neutralności państwa względem religii, która zabrania faworyzowania lub wyśmiewania danego wyznania. Większość jednak opowiedziała się za jej pozostawieniem, by nie naruszyć pierwszej poprawki do konstytucji, zezwalającej artyście na swobodę wypowiedzi.
„Rozdział Kościoła od państwa nie powinien oznaczać uniemożliwiania katolikom wypowiadania się w sprawach publicznych” – głosi komentarz archidiecezji miasta Meksyk, opublikowany przez dziennik L’Osservatore Romano. Rozdzielenie to, zawarte w meksykańskiej konstytucji, przewiduje autonomię struktur politycznych, a przedstawicielom Kościoła nakazuje podporządkowanie się państwowemu prawu i zakazuje stosowania propagandy politycznej – informuje Radio Watykańskie.
Biskup diecezji Parramatta Anthoni Fisher przestrzegł przed szerzeniem się „wirusa eutanazji”. – Najpierw zaczynamy myśleć, że zezwolenie na »medyczne uśmiercanie« pacjentów bardzo cierpiących, będących w stanie terminalnym jest w porządku – mówił. – Następnie zaczynamy rozciągać to także na ludzi, którzy są bardzo chorzy, ale nie umierający. Potem, na ludzi, którzy nie są poważnie chorzy, ale jedynie »zmęczeni życiem«. I wreszcie, na dzieci, upośledzonych i nieprzytomnych, którzy nawet nie mogą poprosić o eutanazję.
Gilberto Carvalho, osobisty sekretarz obecnego prezydenta Luiza Luli, straszy episkopat Brazylii rewizją konkordatu, jeśli biskupi nie zaprzestaną atakować Dilmę Rousseff, kandydatkę Partii Pracy na prezydenta.
Papież, zaniepokojony malejącą liczbą chrześcijan na Bliskim Wschodzie, zwołał nadzwyczajny synod biskupów – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. – Podstawowym prawem człowieka jest prawo do godnego życia we własnej ojczyźnie – powiedział Benedykt XVI w niedzielę w Watykanie podczas Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Obrady synodu potrwają dwa tygodnie.
... 
362
363
364
365
366
367
368
369
370
...