W związku z trwającymi zabiegami o legalizację rozwodu na Malcie – jedynym kraju Unii Europejskiej, w którym jest to zakazane – dwóch biskupów napisało specjalny list. Hierarchowie wyjaśnili w nim czym, zgodnie z nauką Kościoła, jest małżeństwo i dlaczego rozwód jest niedopuszczalny.
W pełni solidaryzuję się ze stanowiskiem wyrażonym przez prof. Janusza Gadzinowskiego – napisał w apelu do parlamentarzystów prof. Bohdan Gruchman, wybitny polski ekonomista. Prof. Gadzinowski, kierownik największej Kliniki Neonatologii w Polsce oświadczył wczoraj, że przyłącza się do protestu w sprawie regulacji prawnych dotyczących procedury «in vitro». „Jako katolik uznaję wszystkie argumenty Kościoła Katolickiego” – napisał w apelu prof. Gadzinowski.
W Kanadzie i w USA osoby kiedyś uzależnione od pornografii założyły strony internetowe, poprzez które pomagają innym uzależnionym zerwać z nałogiem. Jedna ze stron to: ThePornEffect.com założona przez mieszkającego w Ottawie Australijczyka Matthew Fradda, druga – LovelsFaithful.com prowadzona przez Beth i Sama Meierów przy wsparciu archidiecezji w Kansas City (USA).
W 80. roku życia zmarł w niedzielę, 17 października br. wietnamski biskup Emmanuel Lê Phong Thuân, ordynariusz diecezji Cân Tho w delcie Mekongu. Prześladowany przez władze, przez wiele lat był praktycznie odcięty od świata zewnętrznego.
Wczorajszy mord w biurze PiS był wydarzeniem niezwykle istotnym. Nie tylko dlatego, że zdarzyła się po ludzku wielka tragedia, ale również dlatego, że wydarzenie to niesie wielki ładunek emocjonalny, który jest niebezpiecznym politycznym paliwem. Dlatego ważne nie jest to, co się wydarzyło, ale to, jak wyjaśnić narodowi, jakie to miało znaczenie. Nie liczą się bowiem fakty, ale narracje. Trzeba więc zbudować taką narrację, by nikt nie wyciągnął z tej tragedii niewłaściwych wniosków - napisał na swoim blogu.rp.pl Michał Szułdrzyński.
Instytut Pamięci Narodowej obchodzi swój jubileusz. Czy zdołał rozliczyć i zdemitologizować PRL? - zastanawia się Andrzej Grajewski na łamach "Gościa Niedzielnego".
Szef Europejskiego Stowarzyszenia Ludzkiej Reprodukcji i Embriologii (ESHRE), Luca Gianaroli oraz embriolog z Bolonii, dr Cristina Magli są odkrywcami nowej techniki robienia testów przesiewowych pod kątem wad genetycznych zarodków powstałych w wyniku procedury sztucznego zapłodnienia in vitro. Naukowcy twierdzą, że dzięki zastosowaniu metody porównawczej hybrydyzacji genomowej (CGH) można wcześnie zdiagnozować wady genetyczne, którymi obciążone są zarodki i nie przenosić ich do ciała kobiety. Uczeni ci, którzy niestety sami angażują się w niemoralną procedurę in vitro, przyznali, że dwie trzecie embrionów powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia obumiera z powodu wad genetycznych.
Instytut Polityki Rodzinnej w Hiszpanii potępił rząd za brak wprowadzenia polityki poprawiającej przyrost naturalny w kraju. Instytut zauważył także, że trwałe poparcie rządu dla aborcji spowodowało, iż w ciągu zaledwie piętnastu lat w kraju uśmiercono w wyniku aborcji ponad 1 mln dzieci nienarodzonych.
Kampania zbierania podpisów pod przyjaznym rodzinie projektem ustawy uchylającym szkodliwe zapisy nowelizacji prawa „o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie” wchodzi w decydującą fazę. Do tej pory zebrano kilkanaście tysięcy podpisów. Termin składania podpisów mija 10 listopada br. Akcję zorganizowała Fundacja Narodowego Dnia Życia we współpracy z Komitetem Contra In Vitro.
Obrońcy życia i rodziny odnieśli kolejne zwycięstwo. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło dokument końcowy, w którym nie ma wzmianki o „aborcji jako prawie kobiety”. To porażka międzynarodowej organizacji Planned Parenthood, zabiegającej o umieszczenie takiego zapisu. Wcześniej, w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy odrzucono raport McCafferty i przyjęto rezolucję potwierdzającą oraz wzmacniającą prawo lekarzy do odmowy udziału w aborcji.