„Zostałem zmuszony do rezygnacji z zarządu organizacji Catholic Caring Service (CCS)” – napisał ordynariusz Lancaster bp Patrick O'Donoghue. Z członkostwa w zarządzie założonej w 1934 r. spółki charytatywnej duchowny zrezygnował, gdy organ ten postanowił respektować nałożony przez prawo obowiązek oddawania dzieci w adopcję również osobom pozostającym w związkach homoseksualnych.
Dwóm tegorocznym wydarzeniom – Dniowi Młodzieży w Sydney i Synodowi Biskupów – Papież poświęcił najwięcej uwagi na bożonarodzeniowej audiencji dla kardynałów i Kurii Rzymskiej – informuje Radio Watykańskie. Benedykt XVI nawiązał też do niebezpieczeństw związanych z używaniem dziś terminu „gender” zamiast mówienia o płci.
Nie ma chyba takiej osoby, której wspomnienie Świąt Bożego Narodzenia nie napawałoby ciepłem, otuchą, niewysłowioną słodyczą i miłymi wspomnieniami. To czas szczególny, w którym każdego chrześcijanina ogarnia spokój i tęsknota za nadprzyrodzonością. Nasza tradycja i literatura pełna jest opisów, które mimo iż pochodzą od różnych rodzin i klas społecznych, mają ten sam kojący klimat i atmosferę towarzyszącą Bożemu Narodzeniu. Im czystsze serce i większe pragnienie niewinności oraz sakralności, tym bardziej ta niezwykła otoczka świąt staje się upragniona.
”Przymierze z Maryją”, nr 43, listopad/grudzień 2008 r.
Zwierzchnicy głównych Kościołów chrześcijańskich w Etiopii wezwali parlamentarzystów, by wpisali do Konstytucji zakaz homoseksualizmu. W tym afrykańskim kraju stosunki seksualne między osobami tej samej płci są przestępstwem, za które grozi nawet sześć lat więzienia. 12 przywódców religijnych przyjęło rezolucję, w której nazywają homoseksualizm „szczytem niemoralności”.
Debatujący obecnie nad liberalizacją prawa aborcyjnego parlament hiszpański ma poważny problem w związku z oświadczeniem Eduardo Hertfeldera, przewodniczącego Hiszpańskiego Instytutu Polityki Rodzinnej. Szczegółowe dane przedstawione przez Hertfeldera wykazały, że odsetek aborcji w ciągu 10 lat wzrósł dwukrotnie, aborcja jest główną przyczyną śmierci w kraju, a 97 proc. zabiegów uśmiercania dzieci poczętych jest przeprowadzanych z powodu zagrożenia zdrowia psychicznego kobiety. Dane te poważnie zaniepokoiły parlamentarzystów, którzy nie chcą debaty na ten temat – informuje portal LifeSiteNews.com.
Fundamentalistyczne ugrupowania hinduistyczne we wschodnioindyjskim stanie Orisa odwołały planowany na 25 grudnia strajk, który miał powstrzymać chrześcijan przed obchodzeniem Bożego Narodzenia. Metropolita Cuttack-Bhubaneswar abp Raphael Cheenath nadal uważa jednak, że w stanie tym nie da się normalnie świętować.
„Zniesienie celibatu nie oznacza, że zwiększy się liczba duchownych” – uważa redaktor naczelny japońskiego tygodnika katolickiego „Katorikku Shinbun”. O. William Grimm, amerykański misjonarz należący do zgromadzenia Maryknoll w najnowszym wydaniu czasopisma pisze o religijnej sytuacji w Japonii. Za punkt odniesienia do kwestii celibatu zakonnik bierze sytuację buddyzmu w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie prawie wszyscy kapłani tej religii mają rodziny i w dużej części dziedziczą służbę świątynną po swoich ojcach.
W wydanej ostatnio książce zatytułowanej: „Owce i pasterze” emerytowany arcybiskup Bolonii kard. Giacomo Biffi potępił „ideologię homoseksualną”. W rozdziale poświęconym czystości kardynał zauważył w naukowy, klarowny sposób, że zachowując z jednej strony szacunek dla homoseksualistów ze względu na godność osoby ludzkiej, z drugiej – „należy koniecznie odrzucić każdą wychwalaną ideologię homoseksualizmu”.
Od kilku lat obserwuje się lawinowy rozwój technik w dziedzinie biomedycyny. W naszej Ojczyźnie nie ma natomiast żadnych unormowań odnoszących się do eksperymentów na zarodkach, klonowania ludzi lub zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Regulacja prawna jest tu sprawą bardziej niż naglącą. Jej brak jest dziś poważnym wyzwaniem moralnym dla całego społeczeństwa, a przede wszystkim dla osób odpowiedzialnych za tworzenie prawa – stwierdził Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych w oświadczeniu wydanym w porozumieniu z Prezydium KEP.