Zgodnie z zapowiedziami Benedykt XVI zmienił tekst modlitwy z łacińskiego mszału trydenckiego, usuwając z niej słowa, których nie akceptowali żydzi uznając je za obraźliwe. Zmiany nie usatysfakcjonowały jednak włoskich rabinów. Nie podoba im się zmieniony fragment o nawracaniu – donosi "Rzeczpospolita".
Bernardete Aparecida Ferreira, koordynator programu rządowego, zajmującego się sprawami „kobiet z marginesu”, która współpracuje z Episkopatem Brazylii napisała i rozpropagowała oświadczenie, w którym otwarcie broni prawa do aborcji, a nawet promuje „zabijanie dzieci nienarodzonych” – informuje CNA.
Arcybiskup Barcelony, kardynał Lluís Martínez Sistach otworzył na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny 12 męczenników. Są to osoby związane ze słynną, wciąż budowaną w stolicy Katalonii świątynią Sagrada Familia (Świętej Rodziny) i jej architektem Antonim Gaudim.
Jeden z głównych indonezyjskich tygodników – „Tempo” – przeprosił chrześcijan za okładkę, na której przedstawił scenę Ostatniej Wieczerzy z postacią gen. Suharto w miejscu Jezusa. Wokół dyktatora przedstawieni zostali jego synowie na miejscach Apostołów.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu odmówiło wywieszenia w tramwajach i autobusach plakatów zapraszających wiernych na Drogę Krzyżową za współczesnych męczenników chrześcijaństwa w różnych krajach świata, gdyż namawiają one rzekomo do waśni religijnych – informuje KAI.
Portal Sanctus.pl zachęca do uczestniczenia w tradycyjnej, łacińskiej liturgii Środy Popielcowej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, która będzie sprawowana w następujących miastach w Polsce:
Bytom – godz.19.00 – kościół pw. Św. Ducha, ul. Krakowska
Kraków – godz. 19.45 – kościół pw. Świętej Trójcy (oo. Bonifratrów) – ul. Krakowska
Lublin – godz. 17.00 - kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Staszica
Rzeszów – godz. 19:30 – kościół pw. św. Krzyża, ul. 3-go Maja
Warszawa – godz. 18.30 - kościół pw. św. Benona, ul. Piesza
Wrocław – godz. 17.00 - kościół pw. N.M.P. na Piasku, ul. św. Jadwigi
W nawiązaniu do Motu Proprio Summorum Pontificium w sprawie możliwości używania ostatniego przedsoborowego wydania Mszału Rzymskiego (z 1962 r.) Ojciec Święty Benedykt XVI zaaprobował nową wersję wezwania modlitwy wiernych w liturgii Wielkiego Piątku według tegoż Mszału – informuje Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Watykan skorygował informacje „L’Osservatore Romano” o spadku liczby zakonnic i zakonników o 10 proc. w 2006 r. w stosunku do roku poprzedniego. Faktycznie wyniósł on jedynie 0,7 proc. Liczba osób konsekrowanych spadła bowiem o 7320, a nie o 94790, jak podawał watykański dziennik.
Nadchodzi Wielki Tydzień, który skłania nas do ponownego przeżywania czasu Męki i Śmierci Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Niestety, przy tej okazji mamy skłonność do popadania w rutynę, nawet w obliczu tego, co najwznioślejsze. Dlatego święci tak wiele mówią o wysiłku dla osiągnięcia nowej gorliwości, właściwej dla tego okresu Roku Liturgicznego. Ma to nam pomóc w maksymalnym skorzystaniu z łask odpowiednich dla tego czasu. Niezbędny jest zatem wzrost naszej gorliwości religijnej i naszej wiary w okresie Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia.
Sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, abp Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don stwierdził, że Kościół powinien ponownie rozważyć, czy udzielać Komunii Świętej na rękę. „Myślę, że nadszedł czas, by dokonać oceny i rewizji tych praktyk i jeśli okaże się to konieczne, porzucenia ich” – napisał hierarcha we wprowadzeniu do książki bp. Athanasiusa Schneidera z Kazachstanu.
Książka „Dominus Est: refleksje biskupa z Azji Środkowej o Komunii Świętej” ukazała się w styczniu w Watykańskiej Księgarni Wydawniczej. We wstępie sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślił, że „Eucharystia, chleb który uległ transsubstancjacji w Ciało Chrystusa i wino w Krew Chrystusa, Bóg pośród nas musi być przyjmowany z bojaźnią i w postawie pokornej adoracji”.