Na posiedzeniu Sejmowej Komisji ds. Edukacji, Nauki i Młodzieży 18 grudnia ub. roku minister Katarzyna Hall przedstawiła zamierzenia swojego resortu. Do najważniejszych z nich należeć ma przeprowadzenie reformy obniżającej wiek szkolny z dotychczasowych siedmiu lat do sześciu, a także – najprawdopodobniej – wprowadzenie obowiązkowych przedszkoli dla pięciolatków.
33-letnia Brytyjka ofiarowała swe życie za życie dziecka. Lorraine Allard, w 4. miesiącu ciąży dowiedziała się, iż jej wątroba została zaatakowana przez nowotwór. Mając do wyboru natychmiastowe usunięcie dziecka i rozpoczęcie chemoterapii lub poród, kobieta zdecydowała się wstrzymać swoją terapię do momentu narodzenia dziecka. Jej osoba jest teraz w Wielkiej Brytanii porównywana ze św. Joanną Berettą-Molla, bohaterską matką kanonizowaną przez Jana Pawła II.
Nauka nie może stać się kryterium dobra – stwierdził Benedykt XVI przemawiając do uczestników kolokwium „Zmienna tożsamość jednostki”. Rozpoczęło się ono w Paryżu, a zakończyło w Rzymie. Jego organizatorami były Papieska Akademia Nauk i Papieska Akademia Nauk Społecznych oraz trzy instytucje naukowe z Francji: Akademia Nauk Moralnych i Politycznych, Akademia Nauk i Instytut Katolicki w Paryżu.
Brazylijski arcybiskup Jose Sobrinho potępił plan urzędników miejskich w mieście Recife, by rozprowadzać pigułki wczesnoporonne w czasie zbliżającego się oficjalnego festiwalu karnawałowego i ostrzegł, że wszystkim tym, którzy będą je stosowali lub rozprowadzali, grozi ekskomunika.
Władze trzech kanadyjskich miast: St. John’s (prowincja Nowa Fundlandia), Hamilton (Ontario) i Fredericton (Nowy Brunszwik) nakazały zdjąć umieszczone na środkach transportu publicznego antyaborcyjne reklamy, prezentowane w ramach publicznej kampanii edukacyjnej, koordynowanej przez organizację Life Canada, uważając, że są one „nieodpowiednie” i „kontrowersyjne”.
W Szwecji do posługi pastora przygotowuje się więcej kobiet niż mężczyzn – informuje „Rzeczpospolita”. Jeżeli ta tendencja się nie zmieni, duchowieństwo protestanckie w Szwecji zdominują kobiety.
Izba Lordów rozpatruje poprawkę do „The Human Fertilization and Embryology Bill”, która może ograniczyć obowiązujący w brytyjskim prawie przepis zezwalający na zabicie dziecka od chwili poczęcia aż do narodzin, jeżeli istnieje podejrzenie wad genetycznych – informuje „Nasz Dziennik”.
Psy korzystają z większej ochrony prawnej niż ludzie – zwraca uwagę biskup chilijskiej diecezji Punta Arenas Bernardo Bastres. Duchowny zauważa, że władze zalegalizowały m.in. pigułki wczesnoporonne, zabijające ludzi, ale są bezczynne wobec plagi błąkających się po ulicach psów, która dotknęła Punta Arenas, tłumacząc się obawą, że ich działania mogłyby być odebrane jako „niedelikatne” wobec zwierząt.
Dane statystyczne z ubiegłego roku pokazują, że Francja jest jedynym krajem zachodnioeuropejskim, poza krajami skandynawskimi, w którym większość dzieci rodzi się w związkach pozamałżeńskich. Międzynarodowy Sekretarz Światowego Kongresu Rodzin, Allan C. Carlson określił to zjawisko jako niepokojące, bo „wzrasta niebezpieczeństwo osłabienia naturalnej rodziny, wskutek akceptacji instytucji zastępujących małżeństwo”.
Trzej holenderscy „teologowie” dominikańscy, którzy w czerwcu 2007 r. zaproponowali, by - w związku z brakiem księży - Msze św. mogli odprawiać świeccy delegowani przez wspólnotę parafialną, zostali upomniani przez władze Zakonu Kaznodziejskiego. Na opublikowaną przez nich i rozesłaną po całym kraju broszurę, którą zaakceptowały władze prowincji holenderskiej, generał zakonu odpowiedział raportem, wykazującym teologiczne błędy propozycji, określonej mianem schizmatyckiej. Aby uniknąć sankcji kanonicznych, holenderscy dominikanie muszą rozesłać raport do ponad 1400 parafii w tym kraju, które wcześniej otrzymały skrytykowaną broszurę.
... 
765
766
767
768
769
770
771
772
773
...