Byli pastorzy anglikańscy w Australii, którzy przyjmą święcenia w Kościele katolickim, będą sprawować Eucharystię tyłem do wiernych, a twarzą zwróceni na wschód – donosi Radio Watykańskie. Podczas założycielskiego spotkania komitetu ds. utworzenia ordynariatu ustalono, że będzie się on wzorował na pierwotnej wersji liturgii anglikańskiej sprzed 500 lat – używającej języka angielskiego z czasów Williama Szekspira.
Wigilia Bożego Narodzenia będzie w Pakistanie dniem masowego protestu muzułmanów przeciwko uwolnieniu Asii Bibi, chrześcijanki skazanej na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi – donosi Radio Watykańskie. Istnieje realne zagrożenie, że manifestacja stanie się pretekstem do zaatakowania chrześcijańskiej mniejszości.
Przedstawiciele USA w Organizacji Narodów Zjednoczonych zapowiedzieli 17 grudnia, w dniu obchodzonym tradycyjnie jako Dzień Praw Człowieka, że ponownie zamierzają wprowadzić do oenzetowskiej rezolucji zakaz dyskryminacji ze względu na „orientację seksualną” . Kilka tygodni temu wiele państw, zwłaszcza muzułmańskich, głosowało przeciw tej inicjatywie.
Rzutem na taśmę, tuż przed końcem obecnej kadencji Kongresu, amerykańscy senatorzy przegłosowali zniesienie słynnej zasady „Nie pytaj, nie mów” („Don’t Ask, Don’t Tell”) – donosi dziennik „Rzeczpospolita”. Za dopuszczeniem homoseksualistów do jawnej służby głosowało 65 senatorów, przeciw było 31. Wprowadzona 17 lat temu zasada zakazywała żołnierzom ujawniania homoseksualnych skłonności.
– W 40. rocznicę upamiętniającą ofiary grudnia nie dość przypominania wszystkich osób, które oddały życie za ojczyznę. Nie wolno usypiać sumień – mówił abp Sławoj Leszek Głódź w Gdańsku podczas uroczystej Mszy Św. z okazji rocznicy rocznicy Grudnia '70. Metropolita gdański podkreślił, że „trzeba o tym mówić, bowiem przelana została niewinna krew. Została złożona ofiara na ołtarzu ojczyzny. I oby nigdy więcej takich tragedii nie było”.
W australijskim Melbourne powstał specjalny komitet ds. realizacji ordynariatu personalnego dla byłych anglikanów w Australii. W jego skład weszli bp Peter Elliott, koordynator z ramienia australijskiego episkopatu przygotowań na przyjęcie wspólnot byłych anglikanów; prymas Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej, abp John Hepworth oraz anglikańscy duchowni pragnący jedności z Rzymem.
Poważne zaniepokojenie coraz częstszymi przypadkami tzw. „aborcji eugenicznej”, czyli zabijaniem dzieci niepełnosprawnych, wyraziła działająca w Andaluzji organizacja „Prawo do życia”. Jej członkowie są przerażeni faktem, że w całym kraju dokonuje się coraz częściej eksterminacji osób, które mogłyby się urodzić niepełnosprawne.
Do interesujących dowodów z czasów I wojny światowej dotarł jeden z historyków brytyjskich, który twierdzi na łamach swojej książki „Hitler’s First War”, że słynne zawieszenia broni do którego doszło w okresie Bożego Narodzenia, zaraz na początku I wojny światowej, miało miejsce także w kolejnych latach, ale sprawa ta była lekceważona przez dowództwo zwaśnionych armii i nie odnotowywano jej w odpowiednich rejestrach.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł 16 grudnia, że poprawka do konstytucji Irlandii, która zapewnia ochronę prawną dzieciom poczętym, narusza prawo ciężarnych do odpowiedniej opieki medycznej w przypadku zagrożenia ich życia. Sędziowie przychylili się do skargi jednej z trzech kobiet chorej na raka, która dokonała aborcji w Wielkiej Brytanii, nakazując rządowi Irlandii wypłacić jej odszkodowanie za poniesione straty moralne w wysokości 15 tys. euro. Oddalili natomiast wniosek dwóch innych kobiet, pragnących swobodnego dostępu do aborcji „z przyczyn osobistych”. Trybunał orzekł, że w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka nie ma czegoś takiego jak „prawo do aborcji”.
W Obwodzie Kaliningradzkim rozpoczęło się instalowanie systemu rakietowego ziemia-ziemia. Rosyjskie rakiety Iskander mają zasięg do 500 kilometrów i mogą przenosić głowice jądrowe – informuje Fronda.pl. Portal zastanawia się czy jest to efekt „polepszenia” polsko-rosyjskich stosunków.
... 
331
332
333
334
335
336
337
338
339
... 
 
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.