W głosowaniu proceduralnym w sprawie zwiększenia wydatków na cele obronne oraz zniesienia polityki „don’t ask, don’t tell” w armii amerykańskiej, które odbyło się w ub. czwartek w Senacie zabrakło trzech głosów do wymaganych 60, by ustawa została przyjęta.
W najbliższy czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ma wydać orzeczenie, które może zakwestionować zakaz aborcji wpisany w konstytucję Irlandii. Obrońcy życia apelują w związku z tym o modlitwę.
W 29. rocznicę wprowadzenia w Polsce staniu wojennego, w nocy z niedzieli na poniedziałek, ponad pół tysiąca osób manifestowało w Warszawie przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Demonstranci skandowali hasła: „Precz z komuną", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Pod adresem byłego komunistycznego aparatczyka wołali: – Wyłaź szczurze! Manifestanci mieli ze sobą transparenty z napisami: „Jaruzelski pamiętamy twoje zbrodnie", „Tu mieszka komunistyczny zbrodniarz" i „Ukarać zbrodniarzy komunistycznych".
Brazylijski Senat zaaprobował ostatnio ustawę, która przewiduje wydatkowanie z budżetu państwa równowartości ponad 178 mln dolarów na walkę z tzw. homofobią.
11 osób zginęło a 22 zostały ranne w czasie uroczystości maryjnych w środkowym Meksyku. W miasteczku Tescalitlan rywalizujące ze sobą gangi narkotykowe otworzyły ogień do tłumu uczestniczącego w uroczystościach przed odpustem Matki Bożej z Guadalupe – donosi Radio Watykańskie.
Nowemu prymasowi Belgii, bliskiemu współpracownikowi Ojca Świętego Benedykta XVI, abp Andre-Josephowi Leonardowi grozi proces sądowy z powodu „homofobicznych wypowiedzi”, zawartych w najnowszej książce duchownego, która ukazała się w październiku tego roku. Hierarcha stwierdził w niej m.in., że „HIV/AIDS jest naturalną konsekwencją ryzykowanych kontaktów seksualnych, w tym kontaktów homoseksualnych”. W pewnym sensie, jak się wyraził hierarcha „AIDS jest karą za poniewieranie ludzkiej miłości”.
Fundusz Ludnościowy ONZ (UNFPA), który popiera politykę kontroli urodzin wszczął ostatnio alarm. Urzędnicy ONZ zaniepokojeni są nierównowagą, jaka zaistniała w Wietnamie, jeśli chodzi o stosunek liczby rodzących się dzieci płci męskiej w porównaniu z liczbą dzieci płci żeńskiej.
O zniesienie obowiązku informowania „partnera seksualnego” o zagrożeniu przez osobę zakażoną wirusem HIV ubiegają się dwie ważne organizacje międzynarodowe. Według przedstawicieli grup chrześcijańskich, świadczy to, że dla zwolenników depenalizacji niebezpiecznych i nieodpowiedzialnych zachowań ważniejszy jest seks jako cel sam w sobie, niż życie drugiego człowieka.
Brazylijczycy zdecydowanie odrzucają program proaborcyjny i prohomoseksualny rządzącej partii. Z badań
przeprowadzonych przez agencję Cix Populi wynika, że aż 82 proc. Brazylijczyków chce, aby aborcję uznawano za przestępstwo, a 72 proc. jest przeciw jej depenalizacji. Również 60 proc. mieszkańców Brazylii jest przeciw tzw. związkom cywilnym osób tej samej płci. Ich zwolennikami jest 35 proc. ankietowanych.
Przyjęta tuż po II wojnie światowej 10 grudnia 1948 r. przez ONZ Powszechna Deklaracja Praw Człowieka miała stanowić jeden z filarów nowego porządku międzynarodowego. Miał on zagwarantować, że nigdy więcej w przyszłości nie powtórzy się tragedia wojny i holocaustu. Tymczasem podstawowe prawo człowieka – prawo do życia, które zapisane jest we wszystkich aktach prawnych chroniących prawa człowieka, jest nagminnie łamane i to – paradoksalnie – w świetle prawa – pisze Jarosław Czyżewski w „Przewodniku Katolickim”.