Rodzina to podstawa funkcjonowania świata. Tymczasem państwo stara się zastępować rodzinę, mimo że przecież żadna instytucja państwowa nie jest w stanie zastąpić dziecku bliskości i miłości rodziców, ani zapewnić im szczęścia. Dr Michael Miller z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Religią i Wolnością im. Lorda Actona mówi, że coraz więcej ludzi domaga się od państwa opieki nad sobą, chce oddać swoją wolność, a co za tym idzie także odpowiedzialność za siebie i swoich bliskich instytucjom państwowym. To jest bardzo niebezpieczna tendencja, gdyż prowadzi do rozbicia instytucji rodziny - pisze w "Gościu Niedzielnym" Paweł Toboła-Pertkiewicz.
– Hegemonia socjalistów oraz przywództwo José Luisa Zapatero w Hiszpanii zostały wczoraj potwierdzone – tak prof. Miguel Ángel Belmonte z Uniwersytetu Abat Oliba CEU w Barcelonie ocenia w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wynik niedzielnych wyborów w Hiszpanii.
Członkowie społecznego komitetu na rzecz przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy przekazali projekt ustawy marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu. Wnioskodawcy muszą teraz zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów, aby projekt ustawy trafił pod obrady. Treść społecznego projektu ustawy na rzecz przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy to cztery krótkie artykuły - o przywróceniu święta, nadaniu mu statusu wolnego od pracy, zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy i wejściu w życie z dniem ogłoszenia.
Kardynał Joachim Meisner zwrócił się z prośbą do premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o zezwolenie na budowę kościoła w Tarsie na południu Turcji. Jednocześnie wyraził nadzieję, że skonfiskowana przez władze tureckie dawna świątynia chrześcijańska, w której obecnie znajduje się muzeum, będzie mogła znowu spełniać swoją pierwotną rolę.
Miażdżącym sukcesem prawicy zakończyło się węgierskie referendum dotyczące odrzucenia niepopularnych reform lewicowo-liberalnego rządu – donosi „Rzeczpospolita”. Za odrzuceniem opłat za studia i w służbie zdrowia opowiedziało się 82,77 proc. głosujących. Po podliczeniu 98 proc. głosów okazało się, że w referendum wzięło udział ponad 50 procent wyborców (50,2).
Uściski dłoni prezydentów Kolumbii, Ekwadoru, Nikaragui i Wenezueli symbolicznie przypieczętowały 8 marca porozumienie między tymi krajami zawarte w Santo Domingo podczas szczytu tak zwanej Grupy z Rio. Tym samym – przynajmniej na razie – położono kres trwającemu od tygodnia konfliktowi po ataku kolumbijskiej armii na obóz komunistycznych rebeliantów Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii, położony na terenie Ekwadoru.
Niebezpieczeństwo i konsekwencje sekularyzacji we współczesnym świecie, ale także w samym Kościele, były tematem przemówienia, jakie Benedykt XVI wygłosił podczas plenarnego posiedzenia Papieskiej Rady ds. Kultury, poświęconego odpowiedzi Kościoła na to wyzwanie.
We wczorajszych wyborach samorządowych Francuzi poparli lewicę. Według wstępnych wyników podanych przez francuski instytut badania opinii publicznej CSA–Dexia aż 47,5 proc. głosów zdobyły partie lewicy z Partią Socjalistyczną (PS) na czele.
Rządząca od 2004 roku w Hiszpanii partia socjalistyczna (PSOE) premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero wygrała niedzielne wybory parlamentarne zdobywając 43,7 proc. głosów, podczas gdy opozycyjna, konserwatywna Partia Ludowa (PP) zdobyła 40,1 proc. głosów - podało hiszpańskie MSW po przeliczeniu 99,7 proc. głosów.PSOE zapewniła sobie 169 miejsc w 350-osobowym Kongresie Deputowanych - niższej izbie Kortezów, czyli o 5 więcej niż w poprzednich wyborach.
Opiece Maryi, szczególnie Matki Bożej z Lourdes, zawdzięcza swoją fortunę rodzina Ferrero, właścicieli wielkiego koncernu produkującego znane na całym świecie słodycze - pisze włoski dziennik „La Stampa”. Rodzina Ferrero w maju każdego roku udaje się prywatnym samolotem z pielgrzymką do francuskiego sanktuarium maryjnego.