Uniwersytet w Yorku (Kanada) odwołał debatę na temat aborcji pomiędzy proaborcyjnym ateistą a pracownikiem organizacji chroniącej życie poczęte. Dyskusja została zablokowana przez jedną ze studenckich organizacji tej kanadyjskiej uczelni argumentującą, że aborcja jest bezdyskusyjnym (sic!) prawem kobiet – donosi „Nasz Dziennik”. Centrum Studentów Uniwersytetu York doprowadziło do odwołania panelu dyskusyjnego pt. "Aborcja: prawo kobiet czy moralne zło?" na niespełna dwie godziny przed jego planowanym rozpoczęciem.
W czasie trwającej od ubiegłego tygodnia w Nowym Jorku debaty generalnej w ramach Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet, zaznaczył się wyraźny rozłam wśród państw Unii Europejskiej, w związku z próbą wprowadzenia do dokumentu końcowego zapisu, traktującego prawo do aborcji jako prawo do „zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego” – pisze Samantha Singson na stronie internetowej Catholic Family and Human Rights Institute.
Trzech katolickich członków rządu z Partii Pracy: minister obrony Des Browne, minister transportu Ruth Kelly i sekretarz stanu odpowiedzialny za sprawy Walii Paul Murphy oświadczyło, że przeciwstawią się stanowisku swojej partii i zagłosują przeciw rządowemu projektowi ustawy o zapłodnieniu i embriologii człowieka (Human Fertilisation and Embryology Bill), która zezwala m.in. na wykorzystywanie zarodków ludzkich w celach terapeutycznych.
W internecie trwa akcja protestu przeciw obrażającej katolików reklamie jednej z marek odzieżowych. Prowokacyjna kampania promocyjna koncentruje się na dziewictwie i czystości. Hasła, które jej towarzyszą, takie jak „Strzeż mnie Ojcze” jednoznacznie kojarzą się z modlitwą – zwłaszcza, że towarzyszą im różańce w dłoniach dziewczyny i chłopaka. Ci sami ludzie na innych bilbordach ukazani są w sposób wulgarny i wyzywający.
30 procent włoskich katolików nie uważa za niezbędną obecności kapłanów w konfesjonale, 10 procent twierdzi, że stanowi ona przeszkodę w osobistym dialogu z Bogiem, a 20 procent ma trudności z mówieniem z kimś obcym o swoich grzechach. Dane cytowane przez „L'Osservatore Romano”, komentuje na łamach watykańskiego dziennika biskup Gianfranco Girotti, pełniący obowiązki Penitencjarza większego.
Konserwatywne portale publikują pierwsze opinie na temat nowego pisma - „Polonia Christiana”, wydawanego przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Poniżej prezentujemy omówienie z portalu InfoPatria.pl.
Na polskim rynku wydawniczym ukazuje się niewiele periodyków opisujących rzeczywistość przez pryzmat kanonów cywilizacji łacińskiej, zatem z radością należy powitać każdą nową inicjatywę na tym polu. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotr Skargi do palety swoich wielu działań dołączyło nową publikację, jest nią dwumiesięcznik "Polonia Christiana" – pisze Piotr R. Mazur.
Nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Hiszpanii, został metropolita Madrytu kardynał Antonio Maria Rouco Varela. Tym samym, na kilka dni przed głosowaniem do parlamentu, wybrano opcję „twardego” kursu wobec polityki lewicowego rządu Jose Luisa Zapatero – informuje KAI.
– Polacy mogą zachować własne tradycje a jednocześnie mieć kontakt z Kościołem katolickim w angielskich parafiach – powiedział w rozmowie z KAI kard. Cormac Murphy-O’Connor.
Republikanin John McCain odniósł sukces we wtorkowych prawyborach prezydenckich. Wygrał w czterech stanach – informuje „Rzeczpospolita”. Senator z Arizony przekroczył już wymaganą liczbę 1191 głosów delegatów niezbędną do uzyskania nominacji swojej partii na kandydata na prezydenta w listopadowych wyborach.
Brytyjska Izba Gmin odrzuciła wniosek o rozpisanie referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, reformującego Unię Europejską. Nie jest to jeszcze koniec walki o referendum, która teraz przeniesie się do Izby Lordów – informuje IAR.