W niedzielę 20 stycznia ponad siedmiuset wiernych zgromadziło się w katedrze pod wezwaniem św. Józefa w San Diego na modlitwie i procesji w 35. rocznicę zalegalizowania aborcji w Stanach Zjednoczonych. Procesję poprowadził biskup pomocniczy Salvatore Cordileone. Towarzyszyła jej także pielgrzymująca po całym świecie figura Matki Bożej Fatimskiej.
Rząd Czech, w porozumieniu z miejscowymi władzami kościelnymi przygotował projekt ustawy o zwrocie majątku zagrabionego Kościołowi i związkom wyznaniowym po 1948 r.
W związku z obowiązującym od niedawna w stanie Massachusetts prawem, tworzącym wokół klinik aborcyjnych tzw. strefy ochronne, w których nie wolno agitować przeciw aborcji, organizacja prawnicza Alliance Defense Fund złożyła w ub. tygodniu skargę w sądzie federalnym – donosi LifeSiteNews.com.
Arcybiskup stolicy Filipin kardynał Gaudencio Borbon Rosales skrytykował rządowy projekt ustawy o pozostawianiu niechcianych dzieci w ośrodkach państwowych. Ustawa umożliwiałaby rodzicom oddanie dziecka do drugiego miesiąca życia do jakiejkolwiek państwowej placówki służby zdrowia bez konsekwencji prawnych.
Przewodniczący Konferencji Biskupów Szkocji kardynał Keith M. Patrick O'Brien, obwinia rząd za "katastrofalne" wyniki, dotyczące zdrowia seksualnego Szkotów. Z najnowszych danych szkockiego urzędu ds. zdrowia (SHC) wynika, że w kraju gwałtownie wzrasta liczba przypadków zakażeń chorobami wenerycznymi – informuje KAI.
Kuria Metropolitalna w Poznaniu skrytykowała sposób, w jaki redakcja „Tygodnika Powszechnego” opisała w swoim najnowszym numerze decyzję teologia i byłego księdza, Tomasza Węcławskiego o wystąpieniu przez niego z Kościoła katolickiego. „Z przykrością należy stwierdzić, że poważne zastrzeżenia budzi (...) sposób zaprezentowania przez »Tygodnik Powszechny« decyzji Tomasza Węcławskiego o apostazji, rozumianej jako wyrzeczenie się wiary w Bóstwo Jezusa” – napisał w wydanym w środę oświadczeniu rzecznik prasowy kurii, ks. Maciej Szczepaniak.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że francuskie władze dopuściły się dyskryminacji, nie pozwalając lesbijce z Francji na zaadoptowanie dziecka – donosi „Rzeczpospolita”. Według Trybunału, najpewniej motywem odmowy była seksualna orientacja kobiety.
Z udziałem trzystu tysięcy obrońców świętości życia ludzkiego w waszyngtońskim parku National Mall odbył się 22 stycznia doroczny Marsz dla Życia. W tym roku przyświecało mu hasło: „Budujmy jedność na zasadach życia w całej Ameryce – żadnych wyjątków! Żadnych kompromisów!”.
W minionych latach do Waszyngtonu przyjeżdżało ok. 200 tys. osób - przeciwników prawa aborcyjnego obowiązującego w USA. W tym roku zorganizowano takie marsze w wielu miastach w całym kraju. Największe wydarzenie tego rodzaju na zachodnim wybrzeżu odbyło się w San Francisco z udziałem 25 tys. osób.
Spośród wszystkich powstań polskich czasów rozbiorów Powstanie Styczniowe trwało najdłużej. Niestety rozpoczęte w niesprzyjającej sytuacji politycznej i źle przygotowane, stało się bardziej aktem rozpaczy niż, według definicji wojny wyrażonej przez Clausewitza, kontynuowaniem polityki środkami militarnymi.
Strony internetowe, holenderska i duńska, dostępne w języku polskim, pośredniczą w dostarczaniu Polakom środków do farmakologicznej aborcji – informuje „Nasz Dziennik”. Sprawę badają prokuratura i policja.