„Waszym zadaniem jest krzewienie prawdy o historii, a nie budzenie demonów antypolskości i antysemityzmu jednocześnie” – napisał kard. Stanisław Dziwisz do dyrektora Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”, Henryka Woźniakowskiego w związku z opublikowaniem przez tę instytucję książki Jana Tomasza Grossa pt. „Strach”. W swoim liście Metropolita krakowski podkreślił, że „Znak” winien wykazać większą uwagę w doborze lektur „również z powodu etycznego dziedzictwa pozostawionego przez założycieli”.
Przed „naukowym oportunizmem” ostrzega Konferencja Episkopatu Szkocji. Biskupi wysłali 15 stycznia do pięciuset parafii kraju list, w którym sprzeciwiają się nowym pomysłom legislacyjnym. Chodzi o zalegalizowanie rządowego projektu, dającego większą niż dotychczas swobodę ingerowania w poczęcie ludzkiego życia.
Kontrolowana przez rządzącą Partię Pracy Izba Gmin odrzuciła poprawkę do ustawy hate crime. Miała ona dawać chrześcijanom i innym osobom powołującym się na klauzulę sumienia, prawną ochroną przed oskarżeniami ze strony homoseksualnych aktywistów o przestępstwa na tle nienawiści ze względu na orientację seksualną.
Kapłani katoliccy są przepracowani i z trudem zaspokajają duchowe potrzeby wiernych rozsianych na wiejskich obszarach stanu Wiktoria w Australii Południowej - wynika z najnowszego raportu sporządzonego przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Badań Naukowych (CRA).
Działająca w Austrii fundacja „Akcja Życie” (Aktion Leben) zainicjowała akcję obywatelską, której celem jest stworzenie przez parlament prawnych podstaw dla rodzin wielodzietnych i kobiet ciężarnych.
Egipski prokurator generalny nakazał uwolnienie koptyjki skazanej w listopadzie ub. r. na trzy lata więzienia. Kobieta została zatrzymana i osądzona za „podanie w dokumentach fałszywych danych”, dotyczących wyznawanej religii.
Sześć miesięcy po ogłoszeniu przez papieża Benedykta XVI listu apostolskiego dotyczącego upowszechnienia Mszału z 1962 r., Watykan informuje, że widoczne są owoce pojednania z katolikami, którzy sprzeciwili się reformie liturgicznej Soboru Watykańskiego II – podaje agencja ZENIT.
13 stycznia R.P. 2008, w niedzielę Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa została odprawiona w Wałbrzychu Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (zwana trydencką) z asystencją Biskupa Ordynariusza Świdnickiego, ks. bp. prof. dr. hab. Ignacego Deca. Mszę Świętą sprawował, jak w każdą drugą niedzielę miesiąca w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, ks. dr Wojciech Grygiel FSSP – informuje portal sanctus.pl.
Profesorowie wydziałów nauk ścisłych rzymskiego Uniwersytetu „La Sapienza”, wystosowali do rektora uczelni oficjalny protest przeciwko planowanej na najbliższy czwartek 17 stycznia wizycie Benedykta XVI na Uniwersytecie. Papież weźmie udział w nieco spóźnionej inauguracji roku akademickiego, nie zabierze jednak głosu podczas głównej uroczystości, na którą przybędzie po odwiedzeniu odrestaurowanej właśnie uniwersyteckiej kaplicy.
W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat w Wielkiej Brytanii liczba katolickich chrztów dzieci między pierwszym a trzynastym rokiem życia wzrosła aż o jedną czwartą - podał londyński Ośrodek Badań Duszpasterskich. Według specjalistów, wynika to z dążenia rodziców do zapewnienia najmłodszym lepszego poziomu nauczania w szkołach katolickich.