Zakończyły się zdjęcia do filmu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”, opowiadającego o tragicznych losach żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej przez kilka lat prowadzili nierówną walkę z sowieckim okupantem. Fabularna opowieść o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu ps. „Rój” ma trafić do polskich kin na wiosnę przyszłego roku, jesienią natomiast Telewizja Polska wyemituje trzyodcinkowy serial. Reżyserem filmu jest Jerzy Zalewski.
We wtorek, 2 listopada przy okazji wyborów do Kongresu i legislatur stanowych Kalifornijczycy głosowali w referendum w sprawie przyjęcia lub odrzucenia tzw. propozycji 19, która pozwoliłaby na legalizację marihuany dla celów rekreacyjnych. Aż 56 proc. mieszkańców stanu opowiedziało się przeciw proponowanym zmianom.
Dramatyczny apel o natychmiastową i skuteczną walkę z prześladowaniem chrześcijan na świecie wystosował przedstawiciel Watykanu przy siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Nawiązując do niedzielnej masakry katolików w Bagdadzie, abp Francis Chullikatt wyznał, że znał osobiście wiele spośród ofiar. Sam bowiem był do niedawna nuncjuszem apostolskim w Iraku – informuje Radio Watykańskie.
– Nasze pokolenie jest pokoleniem opowiadającym się za życiem – twierdzi Kristan Hawkins, dyrektor wykonawcza Students for Life of America. Ma ona nadzieję, że jej pokoleniu uda się wreszcie unieważnić orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciw Wade, które wprowadziło w USA tzw. prawo do aborcji. Nowe pokolenie to blisko 60 mln osób urodzonych w okresie od końca lat 70. do końca lat 90.
We wtorkowych wyborach do Kongresu Partia Republikańska zdobyła co najmniej 60 dodatkowych mandatów w Izbie Reprezentantów (dokładne ostateczne wyniki nie są jeszcze znane). Do odebrania większości Demokratom potrzeba ich było minimum 39. Według wielu analityków, to sromotna klęska Partii Demokratycznej.
Podczas uwalniania zakładników w kościele katolickim obrządku syryjskiego w Bagdadzie zginęły 52 osoby a kilkadziesiąt zostało rannych. W niedzielę wieczorem do świątyni, podczas Mszy św., wtargnęła grupa uzbrojonych mężczyzn. Niedługo potem irackie siły bezpieczeństwa wraz z amerykańskimi żołnierzami przeprowadziły szturm na kościół i uwolniły zakładników. – Atak był straszliwy! – powiedział chaldejski biskup Shlemon Warduni komentując masakrę w Bagdadzie.
Polscy politycy i wiodące media są w szoku. Oto w ostatnich miesiącach najlepsze w dziejach relacje z naszym strategicznym partnerem - Litwą, legły w gruzach. I to z powodu stosunku Litwinów (elit politycznych i opiniotwórczych) do ludności polskiej na Litwie - pisze dr Adam Chajewski na łamach "Naszego Dziennika".
Rocznic rozwodu się nie świętuje – tak prof. Francis J. Beckwith, konwertyta z protestantyzmu na katolicyzm, zareagował na obchody święta reformacji. Zaznacza on, że jeszcze jako protestant podchodził do tego dnia z nikłym entuzjazmem, upamiętnia on bowiem schizmę i wzajemne oskarżenia o herezję i apostazję. Ponadto kształtuje też mentalność, w której Kościół postrzegany jest jako wróg wiary – informuje Radio Watykańskie
W rok po referendum, w którym Szwajcarzy zdecydowali o zakazie budowy minaretów, w kraju tym wybuchł spór o obecności krzyży w budynkach publicznych. Przedstawiciele Chrześcijańsko-Demokratyczna Partii Ludowej (CVP) zapowiedzieli, że będą dążyć do ustanowienia konstytucyjnej ochrony zachodniochrześcijańskich symboli. Odpowiednią inicjatywę w tej sprawie na forum parlamentu zapowiedziała deputowana CVP, Ida Glanzmann. Podobny wniosek złożono w kantonie Luzerny.
– Mówiłam to już wcześniej i jeszcze raz powtórzę: zdrowie kobiet i prawa reprodukcyjne są poważnie zagrożone w tych wyborach – tymi słowami zwróciła się do zwolenników aborcji szefowa Planned Parenthood, Cecile Richards. – Jedyna rzecz jaką teraz możemy zrobić, to wyjść, zagłosować i upewnić się, że każdy, kto wspiera zdrowie kobiet (sic!) zrobi to samo – napisała Richards w mailu skierowanym do wszystkich osób popierających zabijanie dzieci nienarodzonych.